5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

Динамика на площите, средни добиви и производство на грозде от лозята в България

Една от важните задачи на почвообработката е унищожаване на плевелната растителност. Плевелите се явяват сериозен конкурент на лозовото растение по отношение на влагата, хранителните вещества, светлината и топлината.

Дори лозя, където се практикува подпиране на леторастите на единичен кол залагат на качество и дълготрайност. Коловете осигуряват по-добро разпределение на топлината и проветрение на лозите и предпазват леторастите от прекършване под напора на ветровете и дъждовните порои.

Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.

Виното се отделя от джибрите след края на бурната ферментация

Завързва се с лентичка и се слага колче за обозначение.

В райони, където лозите не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата. С това се цели запазване на повече влага от есенно-зимните валежи, унищожаване на плевелите, подобряване на аерацията на почвата.

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

Видео указания за работа с новата географска карта в СЕУ

Поддържане на средностъблена формировка, видоизменен Мозер и Омбрела

Те трябва да се насрочват така, че да не се допуска развитие на плевели. Същевременно не бива в лозето да се извършват ненужни обработки.

Пролетното засаждане се приема у нас като по-масова практика. Най-добре е то да се извърши през втората половина на март и началото на април, щом е възможно да се работи.

За добро разрохкване могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни или с плоскорезни лемежи.

Доц. лозя д-р инж. Ангел Трифонов, Аграрен университет – Пловдив

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес”

Leave a Reply

Gravatar